Otevírací doba: St až Ne 14.00-18.00 Museum Montanelli otevře v listopadu výstavu pod názvem "MYTHOS?". Poprvé představí výhradně díla z vlastní sbírky a to jak současné, tak klasické umění a umělce, jejichž díla jsou inspirována nejrůznějšími mýty. Jejich obrazy, objekty a artefakty mají v expozici připomenout, jak důležitou roli v našem životě mýty, víra a její symboly hrají.
Neboj, neboj! je interaktivní výstava o strachu a o tom, proč se ho nebát. Víte dost o svém strachu? Výstava Neboj, neboj! provází malé i dospělé návštěvníky galerie strachem nejen jako obecným pojmem, ale i jako jejich osobní emocí. Nahlédněte na fenomén strachu z různých úhlů pohledu, hravě a kreativně, tentokrát za přítomnosti kurátora Fuczika a samotných umělců Lukáše Urbánka a Milady Rezkové.
Cílem výstavního projektu Bolest těch druhých je zamýšlet se nad schopností umění vypovídat o válce, ale především nad naší (ne)schopností vztahovat se prostřednictvím umění k hrůzám války a k bolesti lidí, které zasáhla.
Nová výstava v rámci cyklu Praha zítra? popisuje příčiny, proč má hlavní město České republiky v otázce bydlení k ideálnímu stavu ještě dost daleko. Současně však také ukazuje cesty, které vedou k tomu, aby se nabídka kvalitního a dostupného bydlení pro současné i budoucí obyvatele Prahy významným způsobem zlepšila.
Komorní výstava představuje stěžejní Bílkovy práce, inspirované Březinovými básněmi a prózou. Díla ze sbírky Galerie hlavního města Prahy doplňují zápůjčky z Muzea Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou a z významné sbírky soukromého pražského sběratele.
Stálá expozice abstraktního umění otevřeno: úterý až pátek 14:00 - 19:00, sobota 11:00 - 16:00 hod.
Chvalský zámek zve na výstavu Divadla bratří Formanů a jejich přátel – Imaginárium. Hravá poetická instalace výtvarníků sdružených kolem osobnosti Matěje Formana nás zavádí do fantazijního světa zašlých časů tajuplného světa cirkusů, kočovných umělců a poutí. Hybohledy, loutky, hry a hejblátka, to vše vyzývá ke hře malých i velkých návštěvníků. Otevřeno denně 9,00 – 18,00.
út-so 13:00-19:00, Jsme země se 70% recidivou. To je zásadní ukazatel nefunkčnosti vězeňského systému, který má vliv na životy tisíců lidí, nejen těch vězněných. Projekt Lenky Tyrpeklové zkoumá současnou podobu českého vězeňství a otevírá diskuzi o možné budoucí reformě. Vstup zdarma.
Margita Titlová, akční umělkyně, performerka, autorka instalací, výtvarná pedagožka a expe-rimentátorka v oblasti propojení zvuku, přístrojových záznamů a výtvarných technik, na po-čátku své tvorby v osmdesátých letech realizovala minimalisticky založené akce v přírodě a performance v interiéru, jejichž měřítkem bylo její vlastní tělo. Investice energie do finálního díla zůstala pro ni charakteristická dlouhodobě i v období velkoformátových rituálně realizo-vaných kreseb. Exotičnost a znakovost v nich je silně osobní a neodvozená od známých zdro-jů. Zkoumání tělesnosti v interakci s okolím a energie, kterou tělo vydává a vyzařuje a zároveň tak prozrazuje interní tajemství své psychodynamiky, to vše ji zaměstnává a inspiruje dodnes. Její tvorba byla a je ceněna pro kontinuitu a soudržnost uvažování, které v mnoha ohledech akcentuje ženské prvky a atributy s přirozeností a bez ideologizování. Její dnes už rozsáhlé dílo je protkané autentickou a prudkou expresivitou, ale také korigovanými vztahy k vědeckým a technickým experimentům na straně druhé.
Arto.to galerie v Uhelném mlýně nabízí do konce května výstavu velkoformátových kreseb a maleb, kresebných deníkových záznamů a monotypů od subtilní, ale mimořádně energické a talentované česko-slovenské malířky Hany Garové (1986). Výstava "Show me the Body" tematizuje tělo, poznávaní sebe sama a odkrývání vrstev svého neznámého já, skrze horečný a neodbytný tvořivý neklid a bytostný umělecký zápas o obraz. Hana má "rychlou ruku" - expresivní a intenzivní umělecké vyjadřování, které plyne rychleji než myšlenky nebo racionální ego-kontrola, proto mají její díla místy až znepokojivou vizuální naléhavost, nebo temný rozměr. Divák prostupující kompaktním organismem site-specific výstavy pocítí sílu energie nakumulované v díle Hany Garové a potencované geniem loci galerie.
Výstava dobrovolného outsidera české výtvarné scény, malíře, který tvořil bez zábran, bez servítek i bez sentimentu.
Před devadesáti lety otiskly Lidové noviny první epizodu obrázkového seriálu Ferda Mravenec. Autora legen-dární komiksové postavičky, českého spisovatele, novináře, kreslíře a ilustrátora knih pro děti Ondřeje Sekoru při té příležitosti připomene výstava v pražské Galerii Villa Pellé. Jejím základem jsou originály Sekorových slavných i méně známých knižních ilustrací, jeho novinové kresby a karikatury, ale i loutky vytvořené podle Sekorových návrhů. „Ondřej Sekora je několika generacím čtenářů znám především jako ilustrátor a kreslíř. Knížky s legendární postavou Ferdy Mravence a jeho přátel jsou zastoupeny ve většině rodinných knihoven, známé jsou i filmové adaptace. Přesto jsme chtěli Sekorovo dílo představit nově a současně s použitím interak-tivních prvků tak, aby byla naše výstava zajímavá pro malé návštěvníky i jejich prarodiče. S tímto typem výstav máme u nás v galerii bohaté zkušenosti a pevně věřím, že vzbudí zájem u laické i odborné veřejnosti. K vidění totiž budou vedle Sekorovy ikonické tvorby i jeho takřka neznámá díla,“ říká Vladana Rýdlová, ředitelka Gale-rie Villa Pellé. Výstava s názvem Ondřej Sekora - známý i neznámý bude veřejnosti přístupná od 28. února do 14. května 2023.
Výstava barevných linorytů vytvořených autorkou pod uměleckým pseudonymem Dardanella. "Planetarium" je autorská výstava věnovaná vztahu vesmíru a člověka. Prostor je nekonečné neznámo, které je nedostupné, ale zároveň je základem pro nejhlubší úvahy o smyslu naší existence a otázky, co je život. Otevřete se vesmíru a vesmír se vám otevře...Výstava bude zahájena vernisáží 1.3. od 18 h ve výstavním prostoru GAFA.
Globální ekologická a ekonomická krize vyvolaná dlouhodobým drancováním přírodních zdrojů způsobila, že si stále intenzivněji uvědomujeme nejen neudržitelnost tohoto systému, ale také možnost příchodu doby, která nastane po jeho zhroucení. V postpravdivém světě plném společenských a sociálních nejistot, dezinformací a konspiračních teorií dochází k rozvratu racionálna.Téma výstavy souvisí s širším vývojem v rámci současné kulturní scény a soustředí se na aktuální podobu romantických tendencí ve výtvarném umění. Jako první z přehlídek nové výstavní dramaturgie MeetFactory se expozice také částečně ohlíží za mezinárodním projektem Afterbirth of a Dream kurátorů Cristiny Gigliotti a Jana Zálešáka z roku 2017.
Sólová výstava Jakuba Hoška v Galerii Kostka představí průřez jeho malířským dílem, které kombinuje postinternetovou estetiku s narativním pojetím komiksově-hororových příběhů a textovými znaky městských subkultur.
Humpolecká zóna pro umění zahajuje první letošní výstavu s názvem Místa chvění: Zvuk jako médium, která návštěvníky vybízí k tomu, aby se tentokrát spíše než diváky stali posluchači. Představuje zvuk jako svébytný fenomén, který dokáže zprostředkovat jiný estetický zážitek, než na jaký jsme v galeriích zvyklí, nikoliv však méně intenzivní.
Koncepce výstavy vychází z hlavních tematických oblastí a názorových okruhů fotografického díla K. O. Hrubého. Soustřeďuje se jak na jeho počátky, kdy navazoval na tradice české mezi-válečné avantgardní fotografie, dále pak na fotografie vytvořené v duchu socialistického rea-lismu, snímky s folklórní tematikou a fotografie poetizující každodenní události. V šedesátých letech se Hrubý začal věnovat inscenované fotografii, na kterou organicky navazují jeho mlad-ší koláže a v neposlední řadě malby, jimž se věnoval od osmdesátých let, kdy už nefotografo-val. Stálým objektem jeho zájmu byla krajina, a to jak ta idylická, tak člověkem zdevastovaná. Výstava navazuje na výstavní projekt Domu umění města Brna. Nejde o přímou reprízu, ale o upravený výběr pro prostory GHMP.
Jan Kostohryz, Vanda Kovaříková, Natálie Pejchová, Michal Rejzek, Lukáš Slavický, Tereza Tomanová, kurátoři Lukáš Machalický a Robert Šalanda Výstava tematizující ukládání výtvarných prací v domácích nebo tzv. bojových podmínkách studentských bytů či jejich skromných ateliérů.
Jakub Smitka je pražský grafik a umělec, dlouhodobě se věnující fotografii, malbě a hudební produkci. Vystudoval uměleckou větev Gymnázia na Pražačce a následně vizuální komunikaci na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni. Pojícím prvkem prakticky veškeré umělcovy tvorby se stala fascinace lidskou tváří a její proměnlivostí v běhu času. Tomuto komplexnímu tématu se věnuje již od roku 2017. Proces jeho práce začíná fotografickými a video podklady, které posléze procházejí řadou grafických úprav. Výsledkem toho jsou materiály, které se stávají základem pro realizaci obrazu. Podobnou formu hodlá autor ve své tvorbě nadále využít k adresování současných sociálních problémů opomíjených zákoutí života. Výstava nesoucí autorovo jméno je zaměřená výhradně na umělcovy autoportréty. Každá z prezentovaných maleb se soustředí na přenesení kombinace psyché malíře v jejích niterných a zejména vnějších projevech. Na různorodé vjemy a emoce lidské tělo reaguje navenek specifickým způsobem, jejichž surová podoba se stává objektem zájmu autora, který ji ve vší živelnosti přenáší na médium plátna. Tvorba jakéhokoliv umělce ve výsledku vždy pramení z jeho momentálního vnitřního naladění a internalizovaných prožitků. Právě této skutečnosti se autor napříč svou tvorbou snaží jít naproti, přičemž se nezdráhá pouštět se do kompletního procesu doslova na vlastní kůži. Momenty vyobrazené na plátně jsou přímým svědectvím o konkrétních zážitcích propojených vždy určitou emocí či fyzickým vjemem, které na venek procházely viditelnými proměnami napříč časem. Protože čím pro okolí jsme než právě obrazy zamrzlými v přítomnosti?
Výstava vznikla v reakci na situaci v umění v ČR i ve světě. Široká veřejnost možná občas zapomíná, kčemu nám obrazy a umělci mohou být dobří. Jasmín si proto dala za úkol přijít na všechny možné funkce, které může takový obraz v životě lidí plnit.
Umění jako lék lidské neřesti, zpověď umělce jako léčitele a stovky kreseb krištofa Kintery
Umělec, kurátor, chartista a emigrant Olaf Hanel (1943–2022) působil mezi lety 1991–2009 v Českém muzeu umění v Praze (v roce 2009 přejmenovaném na GASK). Komorní výstava a doprovodné sympozium, které proběhne v GASK v sobotu 11. března za účasti autorova generačního souputníka Eugena Brikcia, představí Olafa Hanela jako tvůrce a kurátora v souvislostech totalitního útlaku i obnovené demokracie po roce 1989. Projekt se koná u příležitosti autorových nedožitých 80. narozenin.
Skupinová výstava Uvolněné atomy v galerii Fotograf volně navazuje na téma zviditelnění neviditelného. Zatímco rentgenogramy, fotografie vzniklé za použití uměle vytvořeného gama záření, pronikají dovnitř rentgenovaných předmětů a odhalují jejich vnitřní strukturu, vybraná díla současných autorů*rek zachycují naděje vkládané do mírového využití energie i obavy s ní spojené. Vedle autorsky pojaté dokumentace historických radiogramů a popularizačních i avantgardních knih, představí výstava projekty, které prozkoumávají velkolepé modernistické projekty a zpřístupňují prostředí atomových reaktorů i izolovaná místa zasažená jadernou katastrofou. Výstavu můžete navštívit do 11. dubna. Kurátorkou výstavy je Viktorie Vítů.
Nová stálá expozice Rozečtený svět představuje v deseti tematicky zaměřených výstavách sbírku Muzea literatury. Expozice nesleduje žádnou konkrétní vyprávěcí linii, zachycuje vybraná umělecká zprostředkování individuální i společenské zkušenosti v literatuře 19. a 20. století. Klade si otázku, co je literatura ve své rozmanitosti a jaké jsou možnosti její vizualizace.
po-so 10:00 - 18:00 Výstava je svého druhu generační výpovědí etablovaných umělců, čtyř přátel, které přestože částečně spojuje podobná estetika, přistupují k tvorbě odlišně. Vstup zdarma
Stálou expozici o historii Nového Města, jeho radnice a přilehlého Karlova náměstí tvoří kopie historických rytin z archivu Muzea hl. m. Prahy. Představuje i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu.
Židovská obec na pražských Vinohradech patřila k největším v Československu a je spojena s mnoha významnými a zajímavými osobnostmi. Prohlédnete-li si výstavu v pokladně věže a zadíváte-li se na panorama Vinohrad z ochozu, můžete si kromě dvou věží kostela sv. Ludmily představit i dvě věže synagogy v Sázavské ulici. Putovní výstava představuje málo známou a opomíjenou kapitolu z historie Vinohrad a na Novoměstskou radnici se vrátila po sedmi letech. Autorem projektu, je dokumentarista Martin Šmok. Putovní výstava je ke shlédnutí na Novoměstské radnici od prosince 2020.
Evropská premiéra audiovizuálního díla ve virtuální realitě, které vás přenese mezi válečné trosky v ukrajinském Charkově
Výstava českého umělce působícího na poli malby a streetartu, představuje autorovy nejnovější malované betonové reliéfy, ve kterých rozpoznáváme jeho dlouhodobé téma prostupující celou jeho tvorbou – konstruování, vnímání, a především prožívání prostoru. Navenek se u něj vše koncentruje do námětu sevřené prostorové kompozice interiéru, k níž také odkazuje pojmenování výstavního projektu. U tradičně malovaných obrazů jde někdy až do úrovně bytového zařízení. Typičtější je však práce se základním rozvržením hmot ve smyslu uspořádání jednotlivých konstrukčních prvků. I zde však autor pracuje s barvou, iluzivní optikou a perspektivní zkratkou, jako při běžné malbě, důraz ale klade na materiálovou účinnost a architektonickou realitu, které představují základní rozdílový prvek. Tímto způsobem rozšiřuje hranice tradičního závěsného obrazu – ten u něj disponuje výrazným prostorovým efektem ve smyslu reliéfního prolamování a přijímá tak formu hybridní platformy - obrazoobjektu. Fakticky tak nahrazuje standardní podložku, desku nebo plátno, atypem – betonem či acrystalem, které mu umožňují využít jejich tvárných vlastností. Tímto si Pavel Dušek vytvořil osobitou kombinovanou techniku, jež se nachází na pomezí modelace a malby, kde mají obě složky svou nezastupitelnou roli.
Výstava mapuje Hilmarovu tvůrčí etapu, kterou umělec zahájil v první polovině osmdesátých letech, tedy poté, co se přesunul z panenské přírody v Inningu am Ammersee nedaleko Mnichova do centra průmyslové zóny Porúří. Přímá konfrontace s devastovanou krajinou jej přivedla k úvahám nad katastrofickými dopady technické civilizace. Odklonil se od tvorby optických reliéfů a oddal se materiálu dřeva. Prostřednictvím tohoto volně rostlého materiálu hledal cestu k nalezení ztracené rovnováhy mezi světem člověka a přírody.
Často temná, noční atmosféra obrazů Davida Kolovratníka (1978) je povětšinou narušena ostrým kontrastem světla, které působí, jako by zrovna někdo zmáčknul fotoaparát s bleskem. Na jiných plátnech je temnota jemněji prostoupena modrou či petrolejovou oblohou a my se tak ocitáme ve velmi pomíjivém okamžiku, kdy v kratičké chvilce přechodu mezi nocí a dnem střídá tmu světlo.
Připravujeme pro vás výstavu kulis, rekvizit a hrdinů animovaného filmu Myši patří do nebe. Film vypráví o dvou úhlavních nepřátelích, malé myšce Šupito a lišákovi Bělobřichovi, kteří se po nešťastné události spolu (ač neradi) znovu setkají ve zvířecím nebi. Díky absenci přirozených pudů a nezvyklému odstupu od pozemských věcí mezi nimi postupem času vznikne hluboké přátelské pouto. Na cestě nebem musí oba společně zdolat různé nástrahy, splnit úkoly a překonat překážky a na konci jejich putování na ně čeká velké překvapení. Pokud jste film viděli, s radostí si připomenete jednotlivé scény. A pokud ne, vůbec nevadí, ale věříme, že ho pak velmi brzy shlédnete. Výstava je určena primárně pro děti, ale dospělí se zde rozhodně nudit nebudou.
Tato výstava představuje příběh umělců, z nichž každý má úzký vztah k jednomu z aspektů francouzské kultury. U příležitosti Dnů Frankofonie 2023 si můžeme připomenout, že kulturní vazba nemusí být jen geografická nebo jazyková, ale že se odvíjí i od nehmotného, v kolektivní a jedinečné představivosti umělců, v privilegovaném vztahu výtvarného umění s knihovnou našich vzpomínek. Přestože žijeme ve světě neustále propojeném s informacemi, s bezprostředně dostupným zdrojem představ o Francii, o její sociální či kulturní krajině, o jejích textech či slově, tváří v tvář tomuto množství se malíř rozhoduje motivován vědomím toho, co představuje jeho vztah k francouzské kultuře. Řeky protékající Evropou jsou symbolickými představiteli této komunikace, která svými rameny rozšířila kulturu, know-how a jazyk francouzské země z jednoho konce kontinentu na druhý. Neustále proudící voda se stává informačním a strukturálním prvkem našeho vnějšího i vnitřního prostředí.
Pojem NATURALLISMUS zastřešuje tvůrčí procesy a přístupy, které používá studio LLEV zosobněné uměleckým i partnerským tandemem – Evy a Marcela Machalovými. Tato dvojice designérů experimentuje v oblasti vývoje nových materiálů, které aplikuje na vlastní jedinečné kolekce. Výstava v galerii Whitebox je pro ně příznačná svou site-specific formou, která je definovaná architekturou na míru tohoto prostoru. Jejich produkty z mycelia, skla, papíru, dřeva a kovu sdílí s divákem formou primárního tématu malíře – zátiší. Vrstev odhalení je však více.
Název výstavy ZKUSMOS – originální jazykový novotvar – charakterizuje pracovní princip, jímž se řídí ve své tvorbě dvojice výtvarníků, kamarádů z pražské AVU – Vojtěch Trocha a Vojtěch Hrubant. Jejich práce se na první pohled liší, ale vnitřně jsou si blízké přiznanou láskou k řemeslu, zájmem o historii a experimentální povahou. Důležitým pojítkem jsou také humor a nadsázka, které prosakují do děl vznikajících z různorodých a v umění často neobvyklých materiálů. Každý po svém hledá a objevuje, zkouší, hraje si a skládá z kusů a kousků svůj ZKUSMOS.
Festival Jeden svět je už více než dvě desetiletí jednou z neodmyslitelných součástí působení společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 přináší domácímu publiku dokumentární filmy o lidských právech z celého světa, které se promítají v desítkách měst po celé republice a také na českých základních a středních školách. Jeden svět získal čestné uznání organizace UNESCO za výchovu k lidským právům.
Výstava nejlepších fotografií studentů středních škol, žáků druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií 11. ročníku celorepublikové soutěže Photocontest – součásti vzdělávacího projektu v digitální fotografii Photobase.
Již pošesté zde prezentují své výtvarné práce žáci Základní umělecké školy, Praha 7, Šimáčkova 16. Rozmanitost v názvu výstavy se odráží nejen v námětech vystavovaných prací, použitých výtvarných technikách, osobitém zpracování témat, ale také v pedagogických přístupech Jaroslavy Plačkové a Veroniky Zavřelové. Tradičně jsou součástí výstavy i černobílé grafiky (tzv. wood-block) žáků partnerské školy Aomori City Board of Education z japonského města Aomori.
Jubilejní 5. ročník pražského festivalu piva představí na 50 pivovarů z Čech, Evropy i USA. Celkem budete moci vybírat z více než 200 druhů točených piv a chybět nebudou ani specility lahvové či v plechovkách. Součástí akce jsou také workshopy, přednášky, degustace a pestrá gastro sekce.
Galerie Cermak Eisenkraft_ představuje po celý duben ve 2. patře Topičova domu (Národní 9, Praha 1) výstavu světově renomované umělkyně Magdaleny Jetelové, nazvanou The Lie of the Land. Výstava nabídne pestrý průřez autorčiným dílem od sedmdesátých let až do současnosti – kouřové kresby, sochy, fotografie i projekty z oblasti land artu. Autorka vyniká originálním a nezařaditelným způsobem tvorby, zabývá se změnami reality, pracuje s lasery i navigačními technologiemi GPS.
19h
12:00 Dilili v Paříži 14:00 Je mi ze sebe špatně 16:00 Všechno, všude, najednou 19:00 Více 21:30 Navždy mladí
18.00 / workshop: ALEX BANKS: LIVE SET BREAKDOWN 20.00 / workshop: MAX COOPER - AUDIOVISUAL WORK: FOUNDATIONS OF NATURE 21.00 / MESH SHOWCASE /UK : MAX COOPER 3H DJ SET + ALEX BANKS LIVE
19:00, Jaký je zaručený návod na štěstí? Odpověď na tuto otázku hledá pětice žen, která se na jevišti sešla na kurzu tzv. life coachingu. Ambiciózní sportovkyně, světaznalá novinářka, typická manželka zaneprázdněného podnikatele, plachá recepční a zralá operní pěvkyně – každá je jiná, všechny však touží změnit svůj život. K tomu jim má pomoci kurz vedený lektorem, jediným mužem, kterého ve hře můžete vidět.
19:00, Čtyři přátelé, silvestrovský večírek a jedna společná sázka, která jim změní život. Jakou moc nad námi mohou mít nečekaně získané peníze? A mohou nabýt skutečné hodnoty? Již čtvrtá inscenace nezávislého souboru Ductus Deferens v jeho přirozeném hávu rytmiky, humoru a pohybové hravosti.
20:00 Steve Sniff, Skardu a Pawlie Poizn jsou na tour po českých městech a poslední zastávkou je na apríla Futurum. Bude to velké finále, tak si přijďte užit showtime! Jako support se představí Pingi. Vivere a DJ disk_kurz.
22:00 Dance Club: DJs Teekay & Ahmet Hantal, Chapeau Bar: DJ Strýček Míša, Underground Club: DJs JHNS & Sam Gittis (us) & Marvelous Bey & Dansi
14:00 Kristýna Klímová již čtvrtým rokem vede ojedinělý podcast O kousek blíž, ve kterém promlouvají tvůrčí ženy, které se nebojí tématu duševního zdraví. Atmosféra bezpečí a vzájemného sdílení tentokrát zavládne naživo přímo v Atriu. Hostkami budete vy a také Eliška Remešová, psycholožka a autorka terapeutického deníku pro ženy Duše na místě (který na místě taky pokřtí), a Jana Hoosová, mentorka a autorka sebepoznávacích kurzů.
15:00 Loutková pohádková hra se zpěvy o osmi obrazech. Přijďte si o sobotním odpoledni poslechnout, jak se to přihodilo, že se Franta dostal ze služby u bohatého kupce až na královský zámek a možná ještě dál.
23:00 support: Džejár, Tømas Sinn
23h
23h
21h
19:50 Oslavte apríla zběsilou oscarovou akční komediíí od tvůrců fantasmagorického absurdního dramatu Švýcarák. Tentokrát se duo Daniels chopilo tématu multiverza, ale na rozdíl od komiksových blockbusterů se nebojí ukázat, jak zběsilé, divoké a praštěné mohou paralelní světy být. Ideální na první apríl, ne?
15h
19:30 - Gurmánská oslava improvizace, divadla a dekadence.
19h - Renata Drössler & Jiří Žáček: Křest vinylového alba Motýl něhy uletí, 22 h - Caribe (latino & afrocuban music)
16:00 JAZZ DOCK DĚTEM: Malá čarodějnice – Divadlo Creatio
17:00 vernisáž výstavy. Pojmenování projektu Jiřího Černického pro Galerii Miroslava Kubíka Krabatův byt v sobě nese protiklad, který může být klíčem k poodhalení autorových tvůrčích strategií.
14:00/KINO JUNIOR – Zoubková víla (animovaná pohádka) 16:00/KINO JUNIOR – Titina, psí polárnice (animovaná pohádka) 18:00/ČESKÝ FILM – Buď chlap! (dobrodružná komedie) 20:00/NOVINKA – Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (akční novinka / titulky)
15:00 Hamletek + Sněhurka is not dead, 18:00 Sněhurka is not dead
Josef Mánes je jedním z nejvýznamnějších českých umělců 19. století. Jeho tvorba se vyznačuje neobyčejnou šíří a kvalitou – zahrnuje práce určené do veřejného prostoru i vyhraněně intimního charakteru, díla nadčasová i zcela aktuální, podobizny, krajiny i alegorie; plátna, kresby i grafiky. Výstava představuje stěžejní okruhy Mánesovy tvorby a doplňuje je o srovnávací materiál, postihující jak práce jeho českých současníků, tak zahraničních umělců, kteří české prostředí ovlivňovali.
21:30h
15:00 Dětem 6+. Fantastický pohádkový příběh o veliké dobrodružné pouti člověka ke hvězdám.
16:00 vernisáž výstavy Výstava Strůjci války představí tvorbu ostravského umělce, performera, fotografa, kurátora, vysokoškolského pedagoga, spoluzakladatele performativní skupiny „Předkapela Lozinski“, výtvarné skupiny „Přirození“ (1988–1992) a kabaretu „Návrat mistrů zábavy“, Jiřího Surůvku. V Přesazích grafiky budou prezentovány nejen jeho grafické práce, ale také autorova malířská a objektová tvorba. Jiří Surůvka prostřednictvím svých děl se sarkasmem a nadsázkou sobě vlastní podrobí společnost kritice. Zacílí především na lidskou malost a omezenost spojenou s ideologiemi a politickou propagandou. Součástí výstavy proběhnou performance vystavujícího umělce.
21:00 Oslavte s námi příchod jara bláznivými tanečními kreacemi v rytmech balkan beats, gypsy, reggae a world music. Aneb váš oblíbený Balkan Bashavel se vrací. Pražské vydání Balkan Bashavelu bude výjimečné! Vystoupí na něm jedna z ikonických postav žánru balkan beats, německý DJ a producent Shantel. Kompletní sestava večera: Shantel (DJ set) + MALALATA + Le Petit Nicolas
Výstava v KC Vozovna je věnována Vanesse Vymětalové, jež si v 25 letech po dlouhém boji s psychickou nemocí vzala život. K vidění je Vanessina výtvarná tvorba spolu s fotografiemi a úryvky z jejích deníků. Výstava autenticky ukazuje, jak lidé trpící hraniční poruchou osobnosti uvažují, co cítí a jak k nim přistupovat.
Barevné sochařské dílo A. Koláčkové bylo na nádvoří nainstalováno v souvislosti s mezinárodním sochařským festivalem Sculpture Line již v roce 2020 a zůstává na Novoměstské radnici umístěno dlouhodobě. Socha je zhotovena z vysokopálené šamotové hlíny, jde o lavičku v podobě stylizované ženy, které se můžete uvelebit v náručí s knížkou, nebo usednout tváří v tvář blízké osobě v důvěrném hovoru.
16:00 vernisáž výstavy V díle malířky Kateřiny Štenclové hraje hlavní roli barva, jejímž prostřednictvím v abstraktní formě vyjadřuje zejména vztah k prostoru. Tzv. prostorovou malbou se zabývá dlouhodobě, a to jak ve svých obrazech, tak v přesazích malby do site specific instalací vytvořených z igelitových podložek, které zachycují bezprostředně tvůrčí proces. Výstava představí výběr z posledních autorčiných prací a společně se site specific instalacemi vytvoří jednolitý vizuální celek.
14:00 Vydejte se za zvony Michalem, Ludvíkem a Barborou a zažijte Kutnou Horu z ptačí perspektivy. Od 1. dubna do 30. září otevře GASK pro veřejnost jižní věž jezuitské koleje s úchvatným výhledem na město. Návštěvníci si také budou moci zblízka prohlédnout svatobarborské zvony, které se po téměř ročním pobytu v restaurátorské dílně v holandském Astenu vrátily zpět do jezuitské koleje na podzim loňského roku. Během slavnostního otevření věže bude od 14 hodin promítnut dokument Svatobarborští zvoníci, na který naváže komentovaná prohlídka jižní věže.
14:00 Chodí mezi námi málo z nás, kdo by o sobě aspoň jednou za život neřekl, že se ve svém chování či návycích podobá autistům. A pokud bychom se na autistické spektrum více zaměřili, jistě bychom našli podobné znaky. Duben se stal mezinárodním měsícem porozumění autismu. Jeho cílem je zvyšovat povědomí o životě s poruchou autistického spektra. Ale nejde o to, abychom ukázali prstem na jedince s autismem, jde především o jejich pečující osoby, které denně zažívají mnoho situací a neúspěšných pokusů o začlenění se do běžného života. Nejen v dubnu jde také o nás, kteří máme minimální zkušenost nebo povědomí o tom, co život s autismem obnáší. Během odpoledne zazní 4 krátké příběhy z bezprostřední blízkosti autismu formou PechaKucha prezentace, které otevřou následnou diskusi, jak snadné může být stát se součástí autistického světa, a pomáhat ve zkvalitnění života lidem na spektru, a hlavně jejich rodinám.
18:00 Sestry-dvojčata Květa a Jitka Válovy patří k nejvýraznějším osobnostem českého umění od konce padesátých let dvacátého století. Výstava Cesta předurčena osudem, konaná u příležitosti stého výročí jejich narození, představuje průřez životním dílem umělkyň, které působily jako „jedna duše ve dvou tělech“. Od samého počátku vycházela tvůrčí výpověď sester Válových z hlubokého soucítění s údělem člověka, nejdříve promítaného do konkrétních výjevů z průmyslového prostředí jejich rodného Kladna, posléze jako univerzální humanistická symbolika zobecněných lidských figur. Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Richardem Drurym.
20:00 Koncertní turné k albu “GRRRotesky”, které vyšlo u labelu Smile Music. INSANIA v novém materiálu navazuje na předchozí album “Na počátku byl spam” a na základ silné metalové rytmiky s výraznou elektro-syntezátorovou stopou dál vrství sarkasmy a ironii. Na GRRRoteskách ale tentokrát zachází ještě dál v nadhledu i sebeironii, jak naznačují např. skladby “Narvi svůj testosteron jinam”, “Ses ztrapnil” nebo “Jedeme peklo”. Koncepce nahrávky si hraje s groteskností dějinných událostí, vizuál je pojatý jako gangsta verze grotesek 20. let 20. století. Název alba i turné „GRRRotesky“ je kombinací dvou emocí: pobavení vs. vztek (komiksové grrr), které se budou vzájemně doplňovat na prknech, co znamenají podsvětí!
19:30 Kabaret Caligula se po osmi letech vrací na scénu. Nebo je to apríl? Má ještě smysl hrát si na hrdiny? Dokáží se elfové zbavit rasové nadřazenosti? Mohou se půlčíci napůl identifikovat jako skřetice? A mohou trpaslíci přestat pít a začít skládat oslavné písně na Temného pána, který ovládl svět?
19:30h
10:00 Kino za kilo na Céčku: Planeta Praha, 10:20 Děti Nagana, 11:50 Kino za kilo na Céčku: Zkouška umění, 11:00 Titina, psí polárnice, 12:30 Kuciak: Vražda novináře, 13:50 Kino za kilo na Céčku: Il Boemo, 12:50 Víly z Inisherinu / The Banshees of Inisherin (English friendly), 14:30 Služka, 16:30 Kino za kilo na Céčku: Korzet, 15:15 Dungeons & Dragons: Čest zlodějů, 16:45 Je mi ze sebe špatně, 19:00 Kino za kilo na Céčku: Svatý pavouk, 17:50 Muž jménem Otto / A Man Called Otto (English friendly), 18:40 Velryba / The Whale (English friendly), 21:20 Kino za kilo na Céčku: Chlast, 20:20 Babylon (English friendly), 21:00 Všechno, všude, najednou / Everything Everywhere All at Once (English friendly)